Tasarım Forum  

Go Back   Tasarım Forum > Tasarım Yarışmaları > Firma ve Genel Tasarım Yarışmaları

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24-11-2015, 01:54 PM
TasarımForum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Adminstrator
 
Üyelik tarihi: Sep 2014
Mesajlar: 742
Standart Bolvadin belediyesi 10 bin lira ödüllü logo yarışması


Sürekli yenilenen ve gelişen, örnek bir şehir olma yolunda her geçen gün biraz daha mesafe kat eden Bolvadin için logo yarışması düzenlendi.

Belediyemizin başlattığı yarışmada 1. olan eser 10 bin lira ile ödüllendirilecek.
Şehrimizin özelliklerini yansıtacak eser hem Bolvadin, hem de Belediyemiz adına kullanılacak.
23 Kasım 2015 tarihinde başlayan yarışmanın jürisi şu isimlerden oluşuyor: Mustafa Kullap (Başkan), H. Basri Yazıcı (Belediye eski Başkanı), Doç. Cantürk Kayahan (MYO Md. Ve Kent Konseyi Başkanı), Mehmet Akif Çakırer (Öğretim Görevlisi), Yusuf Pektaş (Kent Konseyi Üyesi), Sadık Bosnalı (Gazeteci)
25 Aralık 2015 mesai bitimine kadar devam edecek olan yarışmanın değerlendirmesi jüri tarafından yapılacak, daha sonra jürinin tespit ettiği (5) eser kamuoyuna sunulacaktır.
1. olacak esere 10 bin lira, sonraki 4 esere de Biner lira teşvik ödülü verileceği belirtilmiş olup, yarışma şartnamesi sitemizden veya Basın-Yayın, Halkla İlişkiler Müdürlüğünden temin edilebilecektir.
BOLVADİN BELEDİYESİ LOGO YARIŞMASI ŞARTNAMESİ
KONU VE AMAÇ:
Yarışmanın konusu, sürekli yenilenen ve gençleşen, hem tarihi değerleri, hem çağdaş nitelikleriyle yüksek yaşam standartlarına sahip ve örnek bir şehir olma yolunda kendini sürekli geliştiren Bolvadin’in bu özelliklerini yansıtacak ve şehir logosu/amblemi olarak kullanılacak, özgün bir amblemin/logonun tasarlanmasıdır.
YARIŞMA KOŞULLARI:
1- Yarışma herkesin katılımına açıktır.
18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı yarışmaya katılabilir.
2- Her katılımcı istediği sayıda eserle yarışmaya katılabilirler.
3- Yarışmaya katılım ücretsizdir.
4- Yarışmaya Bolvadin Belediyesi’nin değerlendirici, seçici kurul üyeleri ve onların birinci derece yakınları katılamaz.
Değerlendirme Jürisi üyelerinin eşleri ile birinci derece kan ve kayın hısımları, Değerlendirme Jürisi üyelerini belirleyen ve atayanlar arasında bulunanlar, jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılanlar, yarışmayla ilgili her türlü işlemleri hazırlayan, yürüten, sonuçlandıran ve onaylamakla görevli olanlar Yarışma’ya katılamazlar.
5- Tüm çalışmaların “T.C. Bolvadin Belediyesi” ibaresiyle birlikte değerlendirilmesine dikkat edilecektir.
6-Logo/amblem, Bolvadin’imizin en iyi ve özgün şekilde temsil etmeli içerik ve görsellik açısından ayırt edici nitelikte olmalıdır.
7- Her tasarım A4 beyaz kağıt zemin üzerine yerleştirilecek/çizilecek/basılacaktır. Sayfanın arka kısmında yarışmacının rumuzu yer alacaktır. Çalışmalar, paspartusuz biçimde, karton, fotoblok vb. malzemeye yapıştırılmadan sadece A4 kağıda basılmış şekilde teslim edilecektir. Teslim koşullarına uymayan logolar/amblemler elenecektir.
Çalışmalar ayrıca aşağıda belirtilen teslimat adresine; FreeHand, Illustrator, Corel Draw, vb. gibi vektörel çizim tabanlı tasarım programlarından birinde hazırlanmış şekilde 300 dpi CMYK renk formatında, JPEG ve PDF olarak CD'ye kaydedilmiş şekilde teslim edilecektir.
8- Çalışmalarda renk ve form yönünden herhangi bir kısıtlama yoktur. Çalışmalar, TV ekranlarında, basılı materyallerde, renkli ve siyah-beyaz olarak kullanılabilecek, değer kaybetmeyecek, anlaşılabilir tasarımlar olmalıdır. Logonun/amblemin çok çeşitli amaçlar için kullanılabileceği göz önünde bulundurularak (antetli kağıt, faks, dergiler, broşürler, kitapçıklar, kitaplar, programlar, pankartlar, posterler, şapkalar, tişörtler, çantalar, havlular, internet ve elektronik medya, web sitesi, elektronik posta) basıma uygun nitelikte hazırlanması, büyütülüp küçültüldüğünde (20x20 cm) fonksiyonelliğini yitirmemesi gerekmektedir.
9- Katılım formu eksiksiz olarak doldurulup bir zarfa konacak ve zarf kapatıldıktan sonra üzerine en az 4 (dört), en çok 8 (sekiz) karakterden (harften/rakamdan) oluşan rumuz yazılacaktır. Aynı rumuz, çalışmanın arka yüzünde (A4 formatındaki çıktı) ve CD’nin ön yüzünde de yer alacaktır.
10- Tasarımcı, kullanılan fontlar dahil eserle ilgili yaptığı çalışmayı bir sayfayı (A4) geçmeyecek şekilde (yazıyla) açıklayacak ve CD ile birlikte sunacaktır.
11- Amblem/Logo tasarımının üzerinde isim, imza veya ayırıcı bir işaret bulunamaz. Bu tip ayrıştırıcı unsur bulunduran çalışmalar yarışma dışı bırakılır.
12- Katılımcılar yarışma koşullarına uygun nitelikte, en fazla 3 tasarımla Yarışma’ya katılabilirler.
Birden fazla tasarımla katılanlar, her bir tasarım için ayrı zarf oluşturacaktır.
Eser sahipleri, her logonun hikayesini (neyi ifade ettiğini) 2500 karakteri aşmayacak şekilde açıklamak zorundadır. Açıklayıcı yazılar logoların bulunduğu zarflarla verilecektir.
13- Teslim edilen çalışmalar, Türk Patent Enstitüsü’nce daha önce korunmaya alınmamış ve tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır.
14- Kopya olduğu anlaşılan eserler seçici kurul tarafından değerlendirilmeye alınmayacaktır. Yarışmanın sonucunda seçici kurul herhangi bir eseri, herhangi bir ödüle layık görebileceği gibi eserin bu yarışmadan önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı, başka bir yarışmaya katıldığını veya yarışma sonucunun ilan edildiği tarihten önce yayınlandığını veya eserin başkasına ait olduğunun ortaya çıkması durumunda, verilen ödül iptal edilecek ve yarışma için yapılmış tüm giderler ilgiliden alınacaktır. Eğer kişiye ödülü verilmiş ise, ödülü derhal iade etmesi gerekecektir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılar bakımından, hiçbir anlamda talep hakkı doğurmaz.
Yarışmaya sunulan tasarımların özgün olması gerekmektedir. Yarışmaya katılanlar tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Tasarımların daha önce başka yarışmalarda ödül almamış veya yayımlanmamış olması gerekmektedir.
15- Yarışma; eserlerin ihtiyacı karşılamaması halinde ya da diğer herhangi bir nedenle tekrarlanabilir veya Belediyemizce her aşamasında iptal edilebilir.
16- Bolvadin Belediyesi, katılımcıların eserleri ile ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
17- Yarışmada seçilen tasarımın tüm hakları Bolvadin Belediyesi’ne devredilmiş sayılır. Tasarım sahibi, kullanılacak olan logoda/amblemde hiçbir şekilde isim ve hak talebinde bulunamaz. Diğer tasarımlar, sonuçların duyurulmasından sonra bir ay içerisinde aynı adresten geri alınabilir. Bu süre içerisinde adresten alınmayan çalışmalardan Bolvadin Belediyesi sorumlu olmayacaktır.
18- Ödül kazanan tasarımı Bolvadin Belediyesi kullanma ve değiştirme hakkına sahiptir. Ödüle değer görülen eserin yüksek çözünürlükteki kopyası seçici kurul tarafından katılımcıdan talep edilebilir. Seçici kurul, seçilen eserin sahibinden eser üzerinde değişiklik yapmasını isteyebilir. Bunun için Bolvadin Belediyesi tarafından ödül tutarı dışında bir ödeme yapılamaz.
19- Eserler, seçici kurul tarafından yaratıcılık, özgünlük, uygulamadaki başarı kriterleri üzerinden değerlendirilecektir.
20- Yarışma sonunda birinci seçilen eser şehir logosu olarak belirlenecek ve dereceye giren diğer eserler ile birlikte herhangi bir süre sınırlanması olmaksızın etkinlikle ilgili olarak oluşturulacak her türlü basılı ve görsel materyal üzerinde kullanılacak, gerektiğinde sergilenecek veya ileride bir katalog olarak basılabilecektir. Katılımcılara eserlerin basılı veya görsel materyaller üzerinde kullanılması, sergilenmesi veya albüm oluşturulması için ayrıca telif ödenmeyecektir.
21- Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödül dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez, yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler. Yarışmaya katılanlar, yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarının tamamını kabul etmiş sayılırlar.
22- Seçici kurulca toplam (beş) eser değerlendirilmeye alınacak, bu eserler kamuoyunun oylamasına sunulacak ve kamuoyunun oyları göz önünde bulundurularak nihai karar tekrar seçici kurul tarafından verilecektir.
SON BAŞVURU:
Yarışmaya son katılım 25 Aralık 2015 Cuma günü, saat: 17.00 mesai bitimine kadardır.
ÇALIŞMALARIN GÖNDERİLMESİ:
Tasarımlar, katılım formu ve CD hasar görmeyecek şekilde paketlenip, 25 Aralık 2015 Cuma günü, saat:17:00 mesai bitimine kadar aşağıdaki adrese şahsen veya iadeli taahhütlü olarak posta veya kargo ile teslim edilecektir. Başvurular ve eserlerin teslimi Bolvadin Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne yapılacaktır.
ADRES:
BOLVADİN BELEDİYESİ - (Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü)
03300 /BOLVADİN (Santral Caddesi)
TEL : (0272) 612 52 34
FAX : (0272) 612 48 29
ÇALIŞMALARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
* Gönderilen eserler rumuzlarıyla beraber oluşturulan seçici kurula sunulacaktır. Seçici kurul üyelerinin verdiği puanlar, her bir eser için, ayrı ayrı toplanıp aritmetik ortalaması alınarak o eserin puanını oluşturacaktır. Böylece en yüksek puana sahip eser yarışmayı kazanacaktır.
SONUÇLARIN AÇIKLANMASI:
* Yarışma sonuçları son başvuru tarihinden sonra seçici kurulun toplanmasının ardından 7 (yedi) iş günü içinde Bolvadin Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden açıklanacaktır.
ÖDÜLLER:
* Yarışma sonucunda sadece bir adet logo; Bolvadin Belediyesi resmi logosu ve aynı zamanda şehir logosu olarak tayin edileceğinden sadece 1’inci olan esere 10.000-TL (On bin) para ödülü verilecektir. Birinci hariç 4 esere de 1.000.TL (bin lira) teşvik ödülü verilecektir.
TELİF HAKLAR:
* Katılımcı, dereceye giren eserinin şehir logosu olarak ve süresiz olarak tam kullanım hakkı verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma vb. umuma arz ile ilgili bilumum haklar için, Bolvadin Belediyesi’ne tam lisans verdiğini kabul eder.
* Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği lisansı kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını men etmeyeceğini veya bu lisans için kendisine verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı veya maddi manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder. Bolvadin Belediyesi, eserler için katılımcının yukarıda verdiği lisans karşılığında telif hakkı bedeli ödemeyecektir.
SEÇİCİ KURUL:
* Seçici kurul, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kullap Başkanlığında toplam (5) üyeden oluşacaktır. Bolvadin Belediyesi, değerlendirme toplantısına katılmayan seçici kurul üyesi yerine bir başka üye belirleme ve sonucu açıklayacağı günü değiştirme hakkına sahiptir.
YARIŞMA TAKVİMİ:
Yarışma Başlangıç Tarihi 23/11/2015
Son Teslim 25/12/2015
Seçici Kurulu Değerlendirmesi .../…./2015
Sonuçların İlan Edilmesi …/…./2015
YARIŞMAYI AÇAN KURUM:
ADI : BOLVADİN BELEDİYESİ
ADRES: BELEDİYE BİNASI (Santral Caddesi) BOLVADİN
YARIŞMAYA KATILANLAR, YUKARIDAKİ ŞARTLARIN TAMAMINI KABUL VE TAAHHÜT ETMİŞ SAYILIRLAR.
SATIR BAŞLARIYLA BOLVADİN
• Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden birisidir.
• Yaklaşık 35 bin (merkez) nüfusuyla Afyonkarahisar’ın en büyük ilçelerindendir.
• Bizans döneminde yapılan, daha sonra Mimar Sinan tarafından büyütülen KIRKGÖZ KÖPRÜSÜ, YEDİ KAPI MAĞARALARI, KIRIK MİNARE, Kurtuluş Savaşında düşman askerlerince yakılan YANIK KIŞLA, ALACA CAMİİ, RÜSTEM PAŞA HAMAMI VE İMARET CAMİİ belli başlı tarihi eserlerdir. ÜÇ HÖYÜK (Dura Yeri), KIZLAR EVCİĞİ gibi tarihi mekanlara sahiptir.
• EBER GÖLÜ ve HORAN PARKI gibi turistik alanları mevcuttur.
• Medrese ve Türbeleriyle manevi havanın en üst düzeyde yaşandığı bir şehirdir.
• HEYBELİ TERMAL TESİSLERİ bölgenin önemli termal kaplıcalarındandır.
• Bu yıl. 31. si gerçekleştirilen Festivale ismini veren KAYMAK, şehrin simgesi durumundadır.
• Başta hayvancılık ve tarım ilçenin geçim kaynağını oluşturmaktadır. HAŞHAŞ üretimi ağırlıklı olarak yapılmaktadır.
• Şehrin bazı mahallelerinde bulunan eski Bolvadin evleri SELÇUKLU Mimarisinin izlerini taşımaktadır.
• Bolvadin Belediyesinin kuruluş tarihi 1854’dür.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:04 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0